chimango اقتصاد قوانین اقتصاد اقتصادی الکترونیکی

chimango: اقتصاد قوانین اقتصاد اقتصادی الکترونیکی چک بی محل نقدینگی اقتصاد

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری آیا هیچ‌کس مسئول پخش اعترافات مائده هژبری نیست؟

آشنا: تصمیمات شورای نظارت در مورد احقاق حقوق مردم جهت صدا و سیما الزامی است|قاضی‌زاده: همه موارد بررسی می‌شود 

آیا هیچ‌کس مسئول پخش اعترافات مائده هژبری نیست؟

آیا هیچ کس مسئول پخش اعترافات مائده هژبری نیست؟

عبارات مهم : مستند

آشنا: تصمیمات شورای نظارت در مورد احقاق حقوق مردم جهت صدا و سیما الزامی است|قاضی زاده: همه موارد بررسی می شود

موج اعتراض ها به پخش مستند «بیراهه» که به پخش اعترافات مائده هژبری و چند کاربر دیگر اینستاگرام تخصیص داده شده است داشت همچنان ادامه دارد و قرار است در جلسه امروز شورای نظارت بر صدا و سیما ابعاد این قضیه مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

بیش از یک هفته است که فضای رسانه ای و مجازی جامعه پر شده است از موضع گیری های متفاوت راجع به مائده هژبری و پخش اعترافات او در قالب مستندی به نام «بیراهه»، مستندی که پخش آن از تلویزیون تصویر العمل هایی زیادی را در پی داشت و بار دیگر صدا و سیما را مورد هجمه های فراوان قرار داد.

آیا هیچ‌کس مسئول پخش اعترافات مائده هژبری نیست؟

این روزها دیگر کسی نیست که نداند مائده که بوده و به چه جرمی دستگیر شده است ولی عنوان مورد بحث این است که آیا باید صدا و سیما اقدام به پخش اعترافات او کند؟ حالا اینکه صدا و سیما با پخش اعترافات این دختر جوان در قالب مستند «بیراهه» باعث آشنا تر شدن و معروف تر شدن او شد عنوان مورد بحث ما نیست ولی توصیه مهم تر این است که آیا بعد از پخش این مستند و جنجال هایی که بعد از آن درست شد هیچ کس مسئولیت پخش آن را بر عهده نمی گیرد.

بعد از فضای انتقادانه ای که نسبت به پخش این مستند از تلویزیون شکل گرفت صدا و سیما تقصیر را گردن دستگاه قضا انداخت، ولی تصویر العمل صدا و سیما بی پاسخ نماند و دستگاه قضا نیز اعلام کرد دستور پخش این مستند را نداده هست. در همین اثنا پای افراد زیادی به این ماجرا باز شد و در طول این مدت شاهد اظهارنظرهای مختلفی از مقامات و مسئولین نیز بودیم. ولی در نهایت به نظر می رسد صدا و سیما مقصر بلبشویی است که این روزها به راه افتاده، اتفاقی رخ داد و این شرکت خواست از آب گل آلود ماهی بگیرد و از آن به نفع خود استفاده کند ولی قطعا آینده نگری نمی کرد بازنده این بازی شود.

آشنا: تصمیمات شورای نظارت در مورد احقاق حقوق مردم جهت صدا و سیما الزامی است|قاضی‌زاده: همه موارد بررسی می‌شود 

خبرآنلاین در گزارشی که در ادامه می خوانید به ابعاد متفاوت این ماجرا پرداخته و در گفت و گو با دو عضو شورای نظارت بر صدا و سیما نیز نقطه نظرات آنها را در این باب جویا شده است است.

ماجرا از کجا شروع شد؟

چند روز از پخش اعترافات مائده گذشته ولی هنوز آب ها از آسیاب نیفتاده و بحث بر سر اینکه بالاخره چه کسی در ماجرای پخش این اعترافات تقصیر مهم را بر عهده دارد همچنان ادامه دارد.

آیا هیچ‌کس مسئول پخش اعترافات مائده هژبری نیست؟

تنها چند ساعت بعد از پخش اعترافات مائده از تلویزیون موج اعتراض ها به این اقدام و محکومیت صدا و سیما شروع شد و مسئولان تلویزیون هم که اوضاع را اینچنین دیدند اقدام به دفاع از عمل خود کردند و پخش چنین برنامه ای را وظیفه ذاتی این رسانه دانستند.

محمدحسین رنجبران، مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما اعلام کرد: «بر اساس صحبتی که با مسئولان ناجا داشتم جهت این افراد حکم قضایی صادر شده است بوده و حتی مقام قضایی درخواست کرده بوده است تا عنوان این افراد حتما رسانه ای شود.» همین اظهارنظر کافی بود تا پای دستگاه قضا هم به ماجرا باز شود.

آشنا: تصمیمات شورای نظارت در مورد احقاق حقوق مردم جهت صدا و سیما الزامی است|قاضی‌زاده: همه موارد بررسی می‌شود 

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه

بعد از بیانات رنجبران، صحبت هایی مبنی بر اینکه قوه قضائیه با پخش اعترافات مائده هژبری ارتباطی ندارد مطرح شد و از گوشه و کنار شنیده شد که قوه قضائیه درخواستی جهت پخش اعترافات ارائه نکرده بود تا اینکه روز گذشته (24 تیر) سخنگوی قوه قضاییه نسبت به پخش اعترافات تلوزیونی مائده هژبری نکاتی را مطرح کرد.

غلامحسین محسنی اژه ای راجع به پرونده مائده هژبری بدون ذکر نام او توضیح داد و گفت: «قاضی اجازه پخش تصویر متهم یا نام او را نداده بود و حتی قرار بود صدا و سیما جهت اجرای این فیلم از مرکز رسانه ای قوه قضاییه کمک بگیرد که این کار را هم نکرد. هر چند در فیلم تصویر واضح افراد پخش نشد و نام آنها هم برده نشد ولی قوه قضاییه اجازه پخش این فیلم را نداده بود.»

آیا هیچ‌کس مسئول پخش اعترافات مائده هژبری نیست؟

شورای نظارتی ها چه می گویند؟

با گذشت چند روز از ماجرای مائده هژبری و حاشیه های دیگری که در اینترنت به وجود آمد و حتی بحث مهاجرت این دختر جوان به ترکیه نیز مطرح شد ماجرا پیچیده تر شد، ولی پخش اعترافات او همچنان زیر پرسش بود. اتهام صدا و سیما آنقدر پررنگ بود که حتی غلامرضا کاتب، نماینده گرمسار و یکی از اعضای شورای نظارت بر صدا و سیما نیز پایش به ماجرا باز شد و در گفت وگویی از پخش اعترافات گروهی از بازدیدکنندگان شبکه مجازی در صدا و سیما به عنوان اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی یاد کرد.

کاتب راجع به پخش این مستند از تلویزیون گفت: «اقدام صدا و سیما در پخش مستند بیراهه و نمایش اعترافات، اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی بود که موجب به وجود آمدن فضای بسیار منفی در جامعه شد و شکایت های متعددی به وسیله انجمن حمایت از کودکان و گروه های اجتماعی گوناگون از صدا و سیما به شورا رسیده است.»

این نماینده مجلس در ادامه نیز گفته بود: «در نشست شورای نظارت بر صدا و سیما حتما به قصور نیروی انتظامی به علت در اختیار گذاشتن جزییات اعترافات پیگیری خواهد شد. بازجویی های ناجا اگر محرمانه باشد نباید در اختیار صدا و سیما قرار می گرفت علاوه بر آن به اشتباه پلیس فتا نیز پیگیری خواهد شد.» عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما تاکید کرده بود که بنا به قانون تا وقت عدم صدور حکم قضایی نباید اعترافات پخش شود.

خبرآنلاین جهت پیگیری زیاد این عنوان و براق تر شدن ابعاد متفاوت ماجرا و اینکه در نهایت تقصیر مهم بر گردن چه کسی است به سراغ دو عضو دیگر شورای نظارت بر صدا و سیما رفت.

حسام الدین آشنا راجع به این ماجرای پرحاشیه در گفت و گو با خبرآنلاین گفت: «امیدواریم در جلسه روز دوشنبه (امروز 25 تیر) شورای نظارت بر صدا و سیما، این عنوان و دیگر مباحث مرتبط با حقوق شهروندی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. تصمیمات شورای نظارت در مورد احقاق حقوق مردم جهت صدا و سیما الزامی است.»

احسان قاضی زاده هاشمی دیگر عضو شورای نظارت بر صدا و سیما و نماینده مردم فریمان و سرخس در پاسخ به پرسش خبرآنلاین راجع به اتفاقات پیش آمده نیز گفت: «شورای نظارت بر صدا و سیما امروز (دوشنبه 25 تیر) جلسه دارد و باید این عنوان را دقیق بررسی کنیم، باید گزارش های قطعی تری از شرکت بگیریم و بعد انشاالله به جمع بندی برسیم.»

با توجه به تصویر العمل قوه قضائیه راجع به اینکه دستوری مبنی بر پخش این مستند نداده، پخش این مستند از تلویزیون تخلف محسوب می شود، قاضی زاده در اینباره توضیح داد:« اطلاعات ما در این زمینه باید کامل باشد، نکاتی که الان ما در اختیار داریم همین بحث هایی است که در رسانه ها مطرح است و طبعا باید ما گزارش دقیق تری از این پرونده بگیریم و از مراجع مختلفی که اسمشان مطرح شده است اطلاعات بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم متخلف را مشخص کنیم. اینکه چه کسی ارائه دهنده یا تائید کننده این بحث بوده باید مورد بررسی قرار بگیرد و ما همه این موارد را با هم ببینیم تا در نهایت به جمع بندی برسیم.»

او همچنین افزود: «این بحث هایی که در حال حاضر در رسانه ها در قالب مصاحبه مطرح می شود و یا موضع گیری ها در اینباره طبعا بر اساس یکسری داده ها است ولی باید این داده ها در جلسه امروز دقیق ارزیابی کنیم و بعد اطلاع رسانی را هم انجام خواهیم داد.»

شورای نظارت چه می کند؟

با همه این اوصاف باید منتظر ماند و دید اعضای شورای نظارت در جلسه امروز چه تصمیماتی می گیرند و آیا به درستی در ماجرای پیش آمده ورود پیدا می کنند؟ به نظر می رسد در این شورا در این ماجرا باید با قاطعیت در جهات براق سازی و روشن شدن مسئله به وجود آمده قدم بردارد و پیگیری کند، در غیر اینصورت لزوم وجود چنین شورایی نیز در هاله ای از ابهام قرار می گیرد و نوک پیکان انتقادها نیز علاوه بر شرکت صدا و سیما به سمت شورای نظارت بر آن نیز نشانه می رود.

خبرآنلاین/نژلا پیکانیان

واژه های کلیدی: مستند | اعترافات | تلویزیون | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog